< img src="https://visacentergh.com/wp-content/uploads/2018/09/123.png">

شرایط تحصیل در هلند

DESCRIPTION

به گزارش ویزا سنتر، کسانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، باید قبل از هر اقدامی اطلاعات لازم و کافی در این مورد را به دست بیاورید. ما در این گزارش قصد داریم شما را با شرایط تحصیل در هلند آشنا کنیم.

 

 

کشور هلند از کشورهای عضو شینگن و از جمله کشورهای پیشرفته در زمینه های کشاورزی ، صنعت و توریسم می باشد که پایتخت آن شهر آمستردام و واحد پول آن یورو می باشد. علاقه مندان مهاجرت به هلند و ادامه تحصیل در هلند این امکان را دارند که از زمان اتمام تحصیلاتشان به مدت یک سال شغل مناسبی پیدا کنند. سپس می توانند به مدت طولانی تر یا حتی به طور دائم در کشور هلند اقامت داشته باشند. در کشور هلند بیشتراز ۱۶۰ مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی مستقر شده که این تعداد دانشگاه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار قابل توجه است البته قابل ذکر است که تنها حدود نیمی از این مراکز قابل تایید وزارت علوم ایران هستند. 

 

 

بسیاری افراد تحصیل در هلند را در جهت مهاجرت به هلند از طریق تحصیل اقدام می کنند، این افراد می توانند پس از اخذ اقامت هلند از نوع تحصیلی ، نسبت به اخذ تابعیت هلند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به هلند در کنار راه های دیگر مثل ویزای کار در هلند و سرمایه گذاری در هلند می باشد. شایان ذکر است تابعیت هلند از طریق تولد نیز این کشور از تابعیت خون تبعیت می کند و در معنایی تابعیت هلند خون می باشد ولی توجه داشته باشید که تابعیت خاک می تواند به مهاجرت از طریق تولد فرزند در هلند کمک کند که این کشور از این قاعده مستثنی است.

 

 

شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به هلند

 

 

افرادی که خواهان اخذ ویزای تحصیلی هلند می باشند می بایست یک سری از هزینه های اولیه را به حساب دانشگاه مربوطه واریز کنند که این هزینه ها عبارتند از : هزینه شهریه یکسال یا یک نیم سال تحصیلی ، مبلغ ۵۰۰ یورو جهت بیمه یکسال ، مبلغ ۵۰۰ یورو برای صدور اقامت یکسال ، هزینه اجاره اتاق برای حداقل ۳ ماه. قابل ذکر است کسانی که این هزینه ها را به حساب دانشگاه مورد نظر واریز می کنند دیگر نیازی به حساب بانکی و یا اثبات پشتوانه مالی ندارند و ویزای آنها از طرف سفارت هلند در مدت زمان کمتری نسبت به دیگر افراد صادر می شود و همچنین افرادی که به صورت تحصیلی به این کشور مهاجرت می کنند، از مزایای اقامت تحصیلی هلند برخوردار می شوند، این روش یکی از کارهایی است که افرادی که قصد مهاجرت به هلند از طریق تحصیل را دارند باید طی کنند.

 

 

دانشگاه های هلند از سطح علمی بسیار بالایی برخوردارند به همین علت تحقیقات علمی دانشگاه ها اعتباری بین المللی دارند. با توجه به همین مسئله مهاجرت به هلند در راستای اخذ اقامت هلند و دریافت تابعیت این کشور مورد تقاضای بسیاری است. زبان تحصیل در هلند به دو زبان انگلیسی و آلمانی می باشد.

 

 

شروع سال تحصیل در هلند معمولاً از اوایل سپتامبر می باشد البته دانشجویان جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های هلند می بایست از چند ماه قبل اقدام به تحویل مدارک و ثبت نام در دانشگاه مورد نظر کنند. متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه های هلند می بایست حتما مدرک دیپلم را داشته باشند در غیر این صورت افراد با حداقل ۲۱ سال سن می توانند در امتحان ورودی دانشگاه ها شرکت کرده و با کسب نمره قبولی به تحصیل در دانشگاه های هلند به تحصیلات خود ادامه دهند.

 

 

 

مهلت ثبت نام و شروع تحصیل 

 

 

مهلت ثبت نام بسته به دانشگاه، مقطع و حتی رشته تحصیلی بسیار متغیر است (اول ژانویه تا آخر ژوئن). در تعدادی از رشته ها پذیرش برای بار دوم در ماه ژانویه یا فوریه نیز انجام میشود که مدارک باید چند ماه قبل به دانشگاه تحویل داده شود. پیشنهاد میشود دانشجو در اسرع وقت نسبت به تشکیل پرونده اقدام نماید تا گزینه های بیشتری برای درخواست پذیرش داشته باشد. سال تحصیلی معمولاً از نیمه اول ماه سپتامبر آغاز میشود.

 

 

تدریس و یاد گیری

 

 

تمام دوره‌ها برای تعمیق دانش دانشجویان و صاحبان مشاغل طراحی شده‌اند. دانشجویان دوره‌های آموزش بین ا لمللی به تمامی امکانات زیربنائی آکادمیک هلند از جملهدانشگاه هلند کتابخانه‌ها دسترسی دارند. بسیاری از آموزشهای بین ا لمللی شامل مسافرت و بازدید‌های علمی از شرکت‌ها و کارخانجات و تاسیسات هلند و سایر کشورهای اروپائی می‌گردد. کلیه دوره‌های آموزش بین ا لمللی بر محور بکار گیری یافته‌های علمی در کارهای عملی استوار است. این امر مستلزم انعطاف پذیری محتوای دروس می‌با شد. از طرف دیگر اساتید بایستی بتوانند بسرعت خود را با نیازهای دانشجویان که درگیر مسائل روز هستند تطبیق دهند. سیستم آموزشی هلند که «دانشجو محور» است بار تحقیقاتی سنگینی بر دوش دانشجویان می‌گذارد. بطوریکه آنان باید در هر موردی راساً به تحقیق بپردازند.

 

 

طول دوره ها و هزینه های تحصیل

 

 

دوره کارشناسی در هلند ۴-۳ سال و کارشناسی ارشد بین ۲-۱ سال است. بر اساس نظر اداره مهاجرت هلند، هزینه زندگی دانشجویی ماهانه ۷۵۰ یورو برآورد شده است. با اینحال، پس از جا افتادن دانشجو در محیط، امکان زندگی با مبالغ کمتر نیز وجود دارد. شهریه دوره های کارشناسی بطور متعارف حدود ۷٫۲۰۰ یورو و دوره های کارشناسی ارشد ۹٫۰۰۰ یورو در سال است. امکان اخذ بورس تحصیلی به سه شکل وجود دارد: برخورداری از تخفیف در شهریه، تحصیل رایگان، دریافت کمک هزینه با تحصیل رایگان. رقابت برای بورسهای نوع دوم و سوم بسیار فشرده و مستلزم شایستگیهای فردی است.

 

 

هزینه زندگی در هلند

 

 

هزینه زندگی در هلند مانند تمامی کشور رابطه مستقیم با طرز زندگی کردن شما دارد.مسائل دیگری مانند شهری که در ان زندگی می نمایید هم بسیار تعین کننده است.به طور متوسط یک دانشجو در هلند بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو ماهیانه برای زندگی می پردازد.

 
حدودا یک سوم این هزینه ها به هزینه مسکن اختصاص دارد.هزینه مسکن دانشجویی به طور متوسط بین ۲۵۰ تا ۶۰۰ یورو می باشد.این تفاوت قیمت ها به دلیل شهر محل تحصیل – امکاناتی که بر روی کرایه به شما داده می شود و چند آیتم دیگر می باشد.برای مثال هزینه مسکن در آمستردام بسیار بیشتر از سایر شهر های کوچک می باشد.همچنین گاها خدماتی مانند اینترنت تلوزیون هزینه برق هزینه گرمایش خانه و … بر روی کرایه محاسبه می شود.

 
بعد از خانه مهم ترین بخش هزینه زندگی هزینه خورد و خوراک است.معمولا دانشگاه ها با قیمتی مناسب غذای گرم برای تمام وعده های غذایی در اختیار دانشجو ها می گذارند ولی اقتصادی ترین روش این است که خود دانشجو برای خودش غذا بپزد.

 
برای مثال هزینه یک فنجان چای یا قهوه ۲ یورو-یک ساندویچ پنیر ۳ یورو و یا یک وعده ناهار در یک رستوران دانشجویی معمولی ۱۰ یورو می باشد
بقیه هزینه ها شامل هزینه کتاب تفریحات رفت امد و … می باشد.برای مثال هزینه بلیط اتوبوس در داخل شهر برابر با ۱٫۶ یورو می باشد.

 
خوشبختانه اکثر مراکز تخفیفات ویژه ای را برای دانشجویان در نظر گرفته اند که با ارائه کارت دانشجویی می توانید از این تخفیفات بهره مند شوید.

 

 

کار دانشجویی در هلند

 

 

 

بخشی از هزینه های خود را میتوانید با کار در چهارچوب ضوابط (بویژه از سال دوم به بعد) تأمین نمایید. بر اساس ضوابط دولت هلند، دانشجویان مجازند ۱۰ ساعت در هفته کار کنند. اگر از این حق استفاده نکنید، میتوانید به مدت دو ماه به صورت تمام وقت در طول تعطیلات تابستان کار کنید. هر ساعت کار دانشجویی دستمزدی در حد ۷ یورو (خالص، پس از کسر مالیات) خواهد داشت. توجه داشته باشید که در صورت کار با حداکثر ساعات مجاز، شما میتوانید تنها هزینه مسکن خود را تأمین نمایید. توصیه میشود به شرطی در هلند تحصیل کنید که بدون کار هم بتوانید مخارجتان را از خانواده خود دریافت نمایید.

 

 

شرایط مالی برای دریافت ویزای تحصیلی

 

 

برای دریافت ویزا در اکثر موارد باید هزینه های زیر به حساب دانشگاه واریز گردد: شهریه دانشگاه برای یک نیمسال یا یک سال تحصیلی کامل، اجاره اتاق برای سه ماه تا یک سال، بیمه پزشکی (۵۰۰ یورو برای یک سال)، هزینه صدور اقامت (۵۰۰ یورو برای یک سال) و مبالغ جزئی بعنوان پول پیش مسکن و نظایر آن (بین ۵۰۰ تا ۱٫۰۰۰ یورو). در این حالت، ویزا بصورت متمرکز برای دانشجو در مدتی کوتاه صادر میگردد.

 

 

در حالت فوق، شما نیازی به داشتن حامی یا حساب بانکی نیستید. اگر دانشجو یا بستگان وی تأمین مسکن و نظایر آن را شخصاً به عهده بگیرند، مدت زمان بیشتری برای دریافت ویزا صرف خواهد شد و امکان رد ویزا بالاتر است و باید ثابت شود که شما از نظر مالی قادر به تأمین هزینه ها هستید. در این رابطه،. مسئولین اداره مهاجرت هلند از متقاضی انتظار دارند که مبلغ ۹٫۰۰۰ یورو در حساب بانکی خود در کشور مبدأ داشته باشند. از نظر آنها این مبلغ حداقل مقدار مورد نیاز برای یک سال زندگی دانشجویی مجردی است.

 

 

 

دوره‌های کار‌شناسی (۴ ساله): مکاترونیک و روبوتیک، مهندسی عمران، مدیریت دلتا، مدیریت سرزندگی و توریسم، آفرینش و تولید بازی، فنآوری و تولید بازی، امور مالی و حسابداری بین المللی، فیزیوتراپی، مدیریت توریسم، مدیریت هتلداری، مطالعات بازرگانی و مدیریت بین الملل (۳ یا ۴ ساله)، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی و مدیریت نساجی، هنر و تکنولوژی (گرافیک کامپیوتری)، موسیقی جاز، موسیقی کلاسیک، اقتصاد و مدیریت، مدیریت خدمات مالی، مدیریت اطلاعات، تشریفات و توریسم، مدیریت املاک و مستغلات، بازاریابی بین الملل، بازاریابی و ارتباطات، کارآفرینی، کاربردهای پیشرفته سنسور، سیرک هنرهای نمایشی، حرکات موزون، مدیریت گل و غذا (آلمانی و انگلیسی)، فنآوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)، اقتصاد بازرگانی بین الملل، مطالعات بازرگانی آسیایی، علوم محیطی (انرژی‌های پایدار)، امور مالی و کنترل، مدیریت تعمیر و نگهداری، هنرهای زیبا، روابط بین الملل، مدیریت ارتباطات بین الملل، مدیریت امکانات، مطالعات اروپایی (۳ یا ۴ ساله)، مهندسسی طراحی صنعتی (۳ ساله)، حقوق بین الملل و اروپایی، فرآوری و تکنولوژی مواد غذیی، مدیریت دولتی (عمومی)،

 
دوره‌های کار‌شناسی (۲ ساله): تحقیقات پزشکی و بیوتکنوژی، تحقیقات مولکولی، تکنولوژی و مدیریت محیط زیست، شیمی پیشرفته، مدیریت ساختمان (از گرایشهای عمران)، مهندسی و مدیریت عمران، حسابداری – کنترل و امور مالی، هنر و تکنولوژی (گرافیک کامپیوتری)، مهندسی بازرگانی، مهندسی عمران، کارآفرینی، علوم محیطی، مدیریت هتلداری، مدیریت منابع انسانی، بازرگانی و حقوق بین الملل، حقوق بین الملل، بازاریابی، مدیریت عمومی و حقوق بین الملل ، مهندسی و مدیریت نساجی، مدیریت توریسم، برنامه ریزی شهری و منطقه‌ای، طراحی شهری، رهبری در مددکاری اجتماعی

 

 

دوره‌های کار‌شناسی (۱ ساله): حسابداری – کنترل و امور مالی، هنر و تکنولوژی (گرافیک کامپیوتری)، مهندسی بازرگانی، مهندسی عمران، کارآفرینی، علوم محیطی، مدیریت هتلداری، مدیریت منابع انسانی، بازرگانی و حقوق بین الملل، حقوق بین الملل، بازاریابی، مدیریت عمومی و حقوق بین الملل، مهندسی و مدیریت نساجی، مدیریت توریسم، برنامه ریزی شهری و منطقه‌ای، طراحی شهری، رهبری در مددکاری اجتماعی، اقتصاد و مدیریت، مدیریت خدمات مالی، مدیریت اطلاعات، تشریفات و توریسم، مدیریت املاک و مستغلات، بازاریابی و ارتباطات، مهندسی پزشکی، سیستمهای اطلاعات بازرگانی، لجستیک و مدیریت بازرگانی، مدیریت آموزش و دانش در کشاورزی و بخش زمین، طراحی و مهندسی محصولات الکترونیکی، فنآوری اطلاعات (سیستمهای نرم افزار)، لجستیک بین الملل، مهندسی برق (قدرت)، تولید و توزیع برق، مهندسی صنایع (طراحی محصول)، مهندسی کامپیو‌تر (نرم افزار)، شهرسازی (۱. ۵ ساله)

 
دوره‌های کار‌شناسی ارشد (۱ ساله): مدیریت پشتیبانی (Facility Management)، مدیریت املاک و مستغلات، مدیریت اجرائی (MBA)، مدیریت، علوم محیطی، حفاظت محیط زیست و مدیریت تنوع زیستی، برنامه ریزی شهری و منطقه‌ای، موسیقی جاز، موسیقی کلاسیک، بازرگانی و مدیریت، لجستیک و مدیریت زنجیره تولید، روابط بین الملل، هنرهای زیبا (رسانه‌های اینتراکتیو و محیط)، حسابداری و کنترل، حقوق و قوانین اروپایی، مدیریت ارتباطات بین الملل

 
دوره‌های کار‌شناسی ارشد (۲ ساله): مدیریت اجرائی حرفه‌ای، حرکات موزون (با شهریه زیر ۳۰۰۰ یورو)، هنرهای زیبا (نقاشی)، صحنه آرایی، مدیریت اجرایی در بازرگانی و مدیریت آسیایی (۱. ۵ ساله)

 

 

تحصیل در مقطع دکتری

 

 

اکثر دوره‌های دانشگاهی به مدرک «دکترال» (Doctoral) که‌‌ همان کار‌شناسی ارشد است ختم می‌شود. برای ورود به مقطع دکتری داشتن مدرک دکترال یا کار‌شناسی ارشد الزامی است. در هلند سیستم آموزشی دو گانه است یعنی هم مانند سیستم انگلستان و آمریکا مدارک (BSc) و (Msc) وجو دارد و هم سیستم هلندی که منجر به مدرک ‌ دکتراندوس، یا می‌س‌تر می‌شود. چنانچه داوطلب دکتری در خارج از هلند تحصیل کرده باشد باید مدرک تحصیلی وی توسط (NUFFIC) که یک دپارتمانی از وزارت آموزش هلند است ارزیابی گردد. این ارزبابی ممکن است ۵ ماه طول بکشد. کاندیدای دکتری معمولآ دانشجو محسوب نمی‌شود زیرا دانشگاه اقدام به استخدام وی بعنوان دستیار تحقیق می‌کند. مدت مقطع دکتری ۴ تا۵ سال است که طی این مدت دستیار تحقیق شهریه نمی‌پردازد و حقوق ماهیانه قابل توجهی دریافت می‌کند که کلیه هزینه‌های اورا می‌پوشاند.

 

 

حقوق معمولآ از حدود ۱۵۰۰ یورو در ماه شروع و تا ۲۵۰۰ یورو در سال چهارم می‌رسد. برخی از دانشگاه‌ها حسب مورد دانشجو را به مدت ۶ ماه به یکی از دانشگاههای طراز اول آمریکا مثل هاروارد،‌ام آی تی، استانفورد ویادانشگاه آکسفورد، ردینگ، منچس‌تر به انگلستان اعزام می‌کنند. برای ورود به دانشگاه‌ها نوشتن انگیزه نامه به دانشگاه برای موضوع رساله مورد نظر و یافتن استاد راهنما ضروری است.

 

 

در اینجا به چند دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران اشاره میکنیم:

 

 • Leiden university
 • University of Groningen
 • Instituut brouwer
 • University of twente
 • University of twente
 • Utrecht university

 

 

 

تحصیل در دانشگاه دلفت هلند

 

 

دانشگاه دلفت در کشور هلند یکی از بهترین و مشهورترین دانشگاه های کشور هلند است که در سال ۱۸۴۲ تاسیس شده و یکی از ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان می باشد. این دانشگاه دارای ۸ دانشکده می باشد که عبارتند از:

 

 

 • دانشکده هوا و فضا
 • دانشکده معماری
 • دانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده برق- ریاضی و کامپیوتر
 • دانشکده طراحی صنعتی
 • دانشکده سیاست و مدیریت
 • دانشکده علوم پایه
 • دانشکده عمران و زمین شناسی

 

 

 

مدارک لازم

اصل یا ترجمه رسمی مدارک و ریزنمرات دبیرستان، پیش دانشگاهی و دانشگاه، کپی تمام صفحات گذرنامه، توصیه نامه از دو نفر استاد (برای افراد با تحصیلات دانشگاهی)، گواهی سابقه کار (در صورت وجود)، نمونه کار برای رشته های معماری و هنر، عکس پاسپورتی چهار قطعه، اصل یا کپی تأیید شده کارنامه آزمون زبان، رزومه، نامه انگیزش

 

 

شما می توانید جهت کسب اطلاعات تکمیلی با مشاوران مجموعه ویزا سنتر قربانی تماس حاصل فرمایید و از شرایط دریافت ویزای  آن کشور مطلع شوید.

تماس با ما

  • اطلاعات تماس

 

  • شعبه تهران:

 

  • خیابان ولی‌عصر، ایستگاه نیایش، خیابان بهرامی، پلاک 94، طبقه‌ی اول، واحد 103

 

  • تلفن دفتر تهران:

 

  • 982122746003+

 

  • دفتر آنکارا:

 

  • No:76, Unit4, Achin St, Chankaya-Ankara

 

  • تلفن‌های دفتر آنکارا:

 

  • 905550297509+ , 905380293943+

 

  • شعبه دو آنکارا:

 

  • No: 81/5, 06680, Tunalı Hilmi Cd., Barbaros Neighborhood, Çankaya, Ankara, Turkey

 

  • تلفن‌های شعبه دو آنکارا:

 

  • 905550297509+ , 905380293943+
  • دفتر

ارمنستان:
 

  • E 811, 7- th floor, 16 building, Kievyan street, Yerevan, Armenia

 

  • تلفن دفتر ارمنستان: 37444012333+

 

  • شماره‌های همراه:

 

  • 989125087509+ , 989336304247+

 

  • ایمیل: medical.tourism.2000@gmail.com

 

  info@visacentergh.com

بایگانی تاریخ خورشیدی

دسته‌ها

شبکه های اجتماعی

telegram
instagram
gmail

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به گروه ویزا سنتر می باشد